• Boka Körning 2020

Boka lektioner

För att boka lektioner går man in på elevcentralen (https://elevcentralen.se/sv/Login/Index) och loggar in med lösenordet man fått utskickat. Körtiderna är fördelade på lärarna Markus och Joakim. 

OBS! Innan manöverbanan ska du ha ett giltigt körkortstillstånd

Manöverbana

Manöverkörningen är på Nolia parkeringen utanför ishallen.  Här kommer du lära känna mopeden och prova på grundläggande manövrering. Detta för att öka säkerheten innan vi ska ut i riktig trafik. Vi tränar balanskörning, manövrering med fart, bromsa och även skjutsa.

Du har egen utrustning på manöverkörningen. Hjälm, rejäla handskar och skor. Komihåg att ta kläder efter väder. Medtag även giltig id-handling.

Körlektioner 

Totalt ska man boka in 3 lektioner i trafik.  Boka dessa vid två tillfällen (en enkel och en dubbellektion). Försök boka så att ditt sista pass inte infaller på lektionen som är mellan tiderna 15.50 – 16.50. Den tiden är det väldigt mycket trafik och körningen blir inte så effektiv.

Lektionerna kör ni med egna kläder. Ta med oömma och varma kläder (Regnkläder vid regn) rejäla handskar.

Ring kontoret för att boka teoriprov på 0911-211185