• Boka Körning 2022

Boka lektioner

I Luleå:
För att boka lektioner ring eller mejla oss på:
0920-22 52 31  lulea@robertstrafikskola.se

I Älvsbyn:
För att boka lektioner ring eller mejla oss på:
0929-141 64  alvsbyn@robertstrafikskola.se

I Piteå:
OBS! Ni får ej boka körtider på datum som är innan ni har kört manöverbanan.

För att boka lektioner går man in på elevcentralen (https://elevcentralen.se/sv/Login/Index) och loggar in med lösenordet man fått utskickat.

Det går också bra att ringa eller mejla oss på:
0911-21 11 85  pitea@robertstrafikskola.se

Totalt ska man boka in 3 lektioner i trafik.  Boka dessa vid två tillfällen (en enkel och en dubbellektion). Försök boka så att ditt sista pass inte infaller på lektionen som är mellan tiderna 15.50 – 16.50. Den tiden är det väldigt mycket trafik och körningen blir inte så effektiv.

OBS! Innan manöverbanan ska du ha ett giltigt körkortstillstånd

Manöverbana

Manöverkörningen är obligatorisk och ni kommer få utskickat information om plats och tid. Här kommer du lära känna mopeden och prova på grundläggande manövrering. Detta för att öka säkerheten innan vi ska ut i riktig trafik. Vi tränar balanskörning, manövrering med fart, bromsa och även skjutsa.

Du har egen utrustning på manöverkörningen. Hjälm, rejäla handskar och skor. Komihåg att ta kläder efter väder. Medtag även giltig id-handling.

Körlektioner 

Totalt ska man boka in 3 lektioner i trafik.  Boka dessa vid två tillfällen (en enkel och en dubbellektion). Försök boka så att ditt sista pass inte infaller på lektionen som är mellan tiderna 15.50 – 16.50. Den tiden är det väldigt mycket trafik och körningen blir inte så effektiv.

Lektionerna kör ni med egna kläder. Ta med oömma och varma kläder (Regnkläder vid regn) rejäla handskar.

Ring eller mejla kontoret på er ort för att boka teoriprov på:

Piteå   0911-21 11 85  pitea@robertstrafikskola.se
Luleå   0920-22 52 31  lulea@robertstrafikskola.se
Älvsbyn   0929-141 64  alvsbyn@robertstrafikskola.se